menu close menu

Hormonal Akne Tedavisi

Polikistik Over Sendromu adı verilen ve her on kadından birinde görülen rahatsızlık nedeniyle günümüzde binlerce hanım, adet düzensizliği, aşırı tüylenme, sivilce şikayeti, yağlı cilt ve bebek sahibi olma ihtimalinin düşmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Polikistik Over Sendromu aynı zamanda dolaşım sistemi ve kalp karaciğer ve şeker hastalıklarına na neden olabilmektedir. Polikistik Over Sendromunda her bayan, yukarında sayılan belirtilerin hepsini göstermemektedir. Ancak hastalığın tespiti için bu belirtilerden en az 3 tanesinin bir arada görülmesi yeterli olabilmektedir.


Özellikle ergenlik dönemlerinin sona ermesiyle adet düzensizliğinin yanında bir takım sivilce şikayetleri bulunan kişilerin de Polikistik OVer sendromu olma riski taşıdığı bilinmektedir. Bu hususun dikkate alınarak aşırı yağlanma, adet düzensizlikleri ve sivilce şikayeti bulunan kişilerin hormon tetkiki yaptırması uygun olacaktır. Genelde cilt lekesi ve cilt hastalığı şikayetlerine konu olan sivilceler, bu tür durumlarda önemli bir hastalığın habercisi de olabilmektedir. Bu hastalığın vücudun yağ dengesini bozması nedeniyle bayanlarda kalp krizi ve hastalıkları riskini de artırdığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle zayıflama ve diyet yapmak hem sağlığımız için hem de görünümümüz için önemlidir.


Başlıca Hormonlar

Sivilce oluşumuna birçok hormon etki edebilir. Ama bazıları başroldedir;


Yağ salgısının artmasındaki baş etken “androjen” dir. Hormonal sivilceyle en çok ilişkilendirilen androjen ise, testosteron hormonudur. Özellikle kandaki yoğunluğu diğer hormonlarla dengelenmediğinde çok daha fazla sebum üretimine sebep olur.


DHT olarak bilinen Dihydrotestosteron hormonunun androjen reseptörlerine etkisi 2-3 kat daha fazladır


Östrojen ve Projesteron, her ne kadar doğrudan sivilceye yol açmasalar da kandaki oranlarının testosteron hormonunu dengelemesi açısından çok hayati bir rolleri vardır. Bu denge bozulduğunda ciltte yağ üretimi artacak ve cilt sağlığımız olumsuz etkilenecektir.


#

Dişilik hormonları olan projesteron, östrojen ve erkeklik hormonu olan testosteron hem erkeklerde, hem kadınlarda bulunan hormonlardır. Bu hormonların dengesi cinsiyet özelliklerini belirlediği gibi, cildimizdeki yağ bezlerinin üretimini de etkileyerek sivilce oluşumunda önemli rol oynar.

#

Hormonal Akneyi Artıran Etkenler


 • Stres

 • Uyku Duzensizliği

 • İlaç kullanımına bağlı hormonal değişiklikler,

 • Hormonal Bozukluklar: Hipertiroid vs.

 • !


  Hormonal akne klasik/hafif sivilce tedavi yöntemlerine yanıt vermediği için bu yöntemlerle vakit kaybetmek sorunun büyümesine, zamanla cildimizde iz ve lekeler bırakmasına ve çözüm bulamadıkça psikolojik olarak da kötü hissetmemize sebep olabilir. Bu yüzden bilinen tedaviler bir sonuç vermiyorsa mutlaka doktor kontrolünde sivilcelerimizin bir hormonal dengesizlikle bağlantısı olup olmadığını test etmek gerekir.

  Krem Tedavisi

  Krem tedavisi
  #

  Tedavi amacıyla verilen kremler sadece sivilcelerin üzerine değil; tüm yüze sürülmelidir.

  Devamını Oku

  Antibiyotik Tedavisi

  antibiyotik Tedavisi
  #

  Siyah ve beyaz nokta tedavisinde etkili değildir. Hafif kabarık lezyonlarda kullanılması gerekmez.

  Devamını Oku

  Kimyasal Peeling

  Kimyasal Peeling
  #

  Akne lezyonlarının tipine göre seçilecek meyve asitleri ile akne başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

  Devamını Oku

  Oral İsotretinoin Tedavisi

  Ağır Akne Tedavisi
  #

  Çok ileri aknede ya da diğer tüm tedavilere yanıt vermeyen akne tedavisinde kullanılır. Bazı yan etkileri vardır.

  Devamını Oku

  Komedon Ekstraksiyonu

  komedon Tedavisi
  #

  Siyah ve beyaz nokta ağırlıklı aknesi olanlarda bu noktaların profesyonel olarak temizlenmesidir.

  Devamını Oku

  Steroid enjeksiyonu

  Lezyon İçi Steroid Enjeksiyonu
  #

  Özellikle nodul ve kist ağırlıklı aknesi olan kişilerde, bu lezyonların içine steroid enjeksiyonu yapılarak kısa süreli iyileşme sağlanabilir.

  Devamını Oku  Etiketler : Hormonal Akne Tedavisi
  İlgili Yazılar

  Akne Nasıl Oluşur?

  Aknenin kesin bir nedeni yoktur ancak pek çok faktörün bir araya gelip yarattığı bir durumdur. Sık akne yaşayanların ciltleri genellikle ortalamanın üzerinde yağlıdır. Fazla yağ kolayca gözeneğin içinde tıkanıp sıkışabilir.

  Devamını Oku  E-Bülten

  Uygulamalarımızdan ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için e-posta adresinizi gönderin.


  Sık Sorulan Sorular

  Sık Sorulan Sorular..

  --> Devamını Oku

  Bize Ulaşın

  E-posta:bilgi@akne.com.tr
  Telefon:+90 312 439 31 29