menu close menu

Sık Sorulan Sorular

1

Sivilce izleri neden oluşur?

Sivilce sonrasında cilt dokusunda tahribat oluşur. Doku normal yapısını değiştirmek durumunda kalır. Bu yapı değişikliğinin ana sebebi de bakterilerdir. Sivilce izleri genellikle cilt üzerinde aşırı pürüzlü bir yüzey olarak gözlemlenir. Çukurlaşmalar ve çıkıntılar mevcuttur.

2

Akneyi Neler Tetiklemektedir?

Stres, gerginlik, uykusuzluk ve sigara kullanımı akne oluşumunu tetiklemektedir.

3

Sivilcenin nedeni karaciğer bozukluğu mu?

Sivilce ile karaciğer bozukluğu arasında bir ilişki bulunmamaktadır ve bu iki hastalık arasında kurulan sıkı bağ tamamen bir hurafeden ibarettir.

4

İlaçlar sivilceye neden olur mu?

Çok sayıda ilaç sivilceye neden olabilir. En sık akne yapan ilaçlar ise steroidler, hormon hapları, isoniazid, lityum ve fenitoindir.

5

Adet düzensizliği ile akne arasında bir bağlantı var mı?

Eğer sivilce kadınlarda ileri yaşta başlıyorsa; beraberinde adet düzensizliği, kilo vermede zorlanma ile çene, karın, sırt ve meme başı çevresinde aşırı kıllanma şikayetlerinden bir veya birkaçı varsa problemin hormon bozukluğu açısından değerlendirilmesi gerekir. Bu hastalarda özellikle yumurtalık kisti, yani polikistik over hastalığından şüphelenilir. Bu hastalıkta sivilce şikayeti oldukça dirençlidir ve tedavisi erkeklere uygulanan tedaviden oldukça farklıdır.

6

Güneş banyosu yada solaryum akneyi azaltır mı ?

Genellikle akne için yararlıdır. Ancak bazı hastalarda daha fazla kötüleşme gözlenir. Sebebi aşırı terleme sonucu gözeneklerin kapanmasıdır. Solaryum uygulaması geçici olarak fayda sağlar ancak cildi yaşlandırdığı için çok dikkatli kullanılmalıdır.

7

Diyet uygulamak akneyi etkiler mi?

Beslenme şeklinin akneyi etkilediği yönünde bilimsel bir çalışma yoktur. Sanıldığının aksine çikolata ve fındık fıstık gibi besinler akneyi etkilemezler.

8

Akneyi sıkmak sonucu etkiler mi?

Kontrollü olarak bunların temizlenmesi fayda sağlar. Ancak derin olanları sıkmak bunların daha derine yayılmasına neden olabilir bu nedenle sakıncalıdır. Bu nedenle kontrollü olarak yapılmalıdır. Yanlış ve fazla ellenmesi izlerin artmasına neden olabilir. Bunların hekim tarafından temizlenmesi ve sivilcelerin fazla büyümeden ve derinleşmeden boşaltılması izlerin az kalması açısından yaralı olur.

9

Hamilelik akneyi etkiler mi?

Her hastada değişik sonuç verir kimisinde akne azalır kimisinde de artar. Ancak büyük çoğunluğunda değişmeden kalır. Doğum kontrol ilaçları akneyi etkilemez.

10

Makyaj akneyi etkiler mi?

Makyaj malzemeli yağlı oldukları için ve bazen yağ ve ter bezlerinin ağzını tıkadıkları için akne oluşumu riskini artırırlar. Bu nedenle her makyajdan sonra cildi iyice temizlemek gerekir.


            

E-Bülten

Uygulamalarımızdan ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için e-posta adresinizi gönderin.


Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular..

--> Devamını Oku

Bize Ulaşın

E-posta:bilgi@akne.com.tr
Telefon:+90 312 439 31 29