menu close menu

Oral Isotretinoin Tedavisi

Ağır akne; derin kistler, iltihaplanma, ciltte yaygın hasar ve skarlaşma ile karakterize edilir. Yoğun bir tedavi rejimi gerektirir ve bir dermatolog tarafından tedavi edilmelidir. Ağır ve çirkinleştirici akne türleri yıllar süren bir tedavi gerektirebilir ve bir veya daha fazla sayıda başarısız tedavi deneyimi yaşanabilir. Bununla birlikte, neredeyse her akne vakası başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir.


İsotretinoin, ağır kistli akneyi ve diğer ilaçlara karşı dirençli olduğu görülen akneyi tedavi etmek için kullanılan güçlü bir ilaçtır. İsotretinoin, hap şeklinde üretilen bir sentetik (insan yapımı) retinoid’dir (bir vitamin A formu). Genellikle 16 ila 20 haftalık bir süre için günde bir veya iki defa alınır.


Günümüzde, kişiyi akneye yatkın hale getiren dört faktörün – fazla yağ üretimi, tıkanmış cilt gözenekleri, P. acnes ve iltihaplanma - tamamıyla savaşan tek ve en etkili akne tedavisidir. İsotretinoin ile sağlanan iyileşmeler genellikle birkaç aydan birkaç yıla kadar bir devam etmektedir. Çoğu hasta için sadecebir isotretinoin tedavisi gereklidir.


İsotretinoin mevcut en etkili akne tedavisi olmakla birlikte, bazıları ciddi olan birkaç potansiyel yan etkisi nedeniyle herkese verilemez. En ciddi yan etkilerden biri, gelişen fetüste ciddi doğum kusurlarına neden olma potansiyelidir. Bu nedenle, hamile kadınların isotretinoin almamalarını veya isotretinoin alırken hamile kalmamalarını şart koşmuştur. Yönetmelikler, çocuk sahibi olma yaşındaki kadınların isotretinoin tedavisine başlamadan önce 2 hamilelik testi yaptırmasını ve tedavi başlamadan 1 ay önce, ilacı alırken ve tedaviden sonra tam 1 ay 2 farklı doğum kontrolü kullanmasını istemektedir. Aynı zamanda kadınların bu süre zarfında süt emzirmemesi de önemlidir. İsotretinoin kullandıktan sonra hamile kalmak isteyen kadınlar, isotretinoin tedavisini aldıktan sonra hamile kalmak için güvenli zaman konusunda kendi dermatologları ve jinekologları ile görüşmelidirler.


#

İsotretinoin'in Yan Etkileri


 • Göğüs ve karında şiddetli ağrı

 • Zor veya ağrılı yutkunma

 • Şiddetli başağrısı, bulanık görme veya baş dönmesi

 • Kemik ve eklem ağrısı

 • Bulantı ve kusma

 • İshal ve rektal kanama

 • Depresyon

 • Ciltte, gözlerde ve burunda kuruluk

 • Saç dökülmesi • Eğer herhangi bir yan etki meydana gelirse, hasta derhal dermatoloğu veya diğer sağlık hizmeti pratisyeni ile irtibata geçmelidir; çünkü bazı yan etkiler ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.


  Hastalar isotretinoin alırken takip ziyaretleri yoluyla yan etkilere karşı düzenli olarak izlenmelidir. Çoğu insan için bu yan etkiler tolere edilebilir ve iyileşme sağlanmadan önce tedaviyi kesmeyi gerektirmez. Bununla birlikte, izleme ile hastanın fark edemeyebileceği durumlar ortaya çıkabileceğinden, takip ziyaretleri için randevulara gitmek önemlidir. Örneğin, bir hasta bir kan testinde tespit edilen kötü kolestroldeki hızlı artışı fark etmeyebilir.


  İsotretinoin kullanma kararı, hasta ve dermatolog tarafından ortak olarak alınmalıdır. Yakın tıbbi gözetim altında gereken tüm tedbirler alınarak kullanıldığında isotretinoin diğer tedavilere yanıt vermeyen ağır akne vakalarını çözebilir. Aknenin ağır bir şekli olan ve diğer tedavilere cevap vermeyen kistli aknenin tedavisinde özellikle etkili olduğu kanıtlanmıştır.


  Çoğu hasta için, bir defa uygulanan isotretinoin tedavisi yeterli olmaktadır. Az sayıda hastada, ağır akneyi kontrol etmek için isotretinoin tedavisinin birden fazla tekrarlanması gerekmektredir.


  Nüksetmeyi engellemek için, isotretinoin’in —tüm haplar kullanılmadan önce cilt temizlense bile — reçetede belirtildiği şekilde kullanılması önemlidir. İsotretinoin tedavisinin etkili şekilde uygulanması sonucunda, akne lezyonunun tamamı veya çoğu temizlenecektir. Hastalar, akne lezyonlarının bulunduğu yerlerde eritemli (kırmızımsı) lekeler (düz noktalar) kaldığını fark edebilir. Bu lekeler iz değildir ve 6 ila 8 hafta içinde kaybolacaktır.


  Krem Tedavisi

  Krem Tedavisi
  #

  Tedavi amacıyla verilen kremler sadece sivilcelerin üzerine değil; tüm yüze sürülmelidir.

  Devamını Oku

  Antibiyotik Tedavisi

  Antibiyotik Tedavisi
  #

  Siyah ve beyaz nokta tedavisinde etkili değildir. Hafif kabarık lezyonlarda kullanılması gerekmez.

  Devamını Oku

  Hormonal Tedavi

  Hormonal Tedavi
  #

  Özellikle polikistik over sendromu denilen hormonal bozukluk tespit edilmiş kişilerin akne tedavisinde kullanılır.

  Devamını Oku

  Lazer Tedavisi

  Lazerle Akne ve Akne İzi Tedavisi
  #

  Aktif akne lezyonu olan kişilerde lazer kombinasyon tedavisi olarak tercih edilebilir.

  Devamını Oku

  Komedon Ekstraksiyonu

  Komedon Tedavisi
  #

  Siyah ve beyaz nokta ağırlıklı aknesi olanlarda bu noktaların profesyonel olarak temizlenmesidir.

  Devamını Oku

  Steroid enjeksiyonu

  Lezyon İçi Steroid Enjeksiyonu
  #

  Özellikle nodul ve kist ağırlıklı aknesi olan kişilerde, bu lezyonların içine steroid enjeksiyonu yapılarak kısa süreli iyileşme sağlanabilir.

  Devamını Oku  Etiketler : İsotretinoin, Akne ve Skar Tedavisi
  İlgili Yazılar

  Akne Nasıl Oluşur?

  Aknenin kesin bir nedeni yoktur ancak pek çok faktörün bir araya gelip yarattığı bir durumdur. Sık akne yaşayanların ciltleri genellikle ortalamanın üzerinde yağlıdır. Fazla yağ kolayca gözeneğin içinde tıkanıp sıkışabilir.

  Devamını Oku  E-Bülten

  Uygulamalarımızdan ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için e-posta adresinizi gönderin.


  Sık Sorulan Sorular

  Sık Sorulan Sorular..

  --> Devamını Oku

  Bize Ulaşın

  E-posta:bilgi@akne.com.tr
  Telefon:+90 312 439 31 29