menu close menu


Akne Nasıl Oluşur?

Aknenin kesin bir nedeni yoktur ancak pek çok faktörün bir araya gelip yarattığı bir durumdur. Sık akne yaşayanların ciltleri genellikle ortalamanın üzerinde yağlıdır. Fazla yağ kolayca gözeneğin içinde tıkanıp sıkışabilir.

Akneye meyilli ciltler normale oranla daha fazla ölü deri hücresi üretir ve o hücreler kolayca dökülmez. Bu ölü hücreler cildin yüzeyine ve köklerin içinde tutunur ve fazla yağ ile birlikte "komedo" yu oluşturur.

Gözenek, ciltsel döküntüler ve yağ ile dolduğunda, halihazırda gözeneğin içinde bulunan bakteriler önlenemez bir şekilde çoğalır. "Propionibakteri" akneleri, akneli ciltlerde bolca görülerek iltihaplı sivilceleri oluşturur.


Akne neden oluşur?

Akne çoğunlukla ergenlik döneminde, vücutta androjen hormonlarının aşırı artmasıyla ortaya çıkar. Androjenler yağ bezlerini canlandırarak cildi daha yağlı gösterir ve sivilce oluşumu için ortam oluşturur.

Çoğu dermatolog androjen hormonlarının akne gelişiminde çok önemli etkileri olduğunu doğrular. Ergenlik döneminin yanı sıra kadınlar âdet döneminde, gebelik ve menopoz dönemlerinde de hormonal dalgalanmalar yaşarlar. Bu dalgalanmalar akne oluşumuna ortam hazırlar.

Akne oluşumuna sebep olan diğer faktörler de yağ bazlı kozmetikler, komedojenik cilt ve saç bakım ürünleri, steroid ve östrojen içeren bazı ilaçlardır. Akneler genetik olarak da aktarılır. Eğer anne-babanızın hayatlarının bir döneminde akneleri olmuşsa, sizin de aknelere sahip olmanız işten bile değildir.


Etiketler : Akne ve Sivilce Tedavisi
            

E-Bülten

Uygulamalarımızdan ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için e-posta adresinizi gönderin.


Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular..

--> Devamını Oku

Bize Ulaşın

E-posta:bilgi@akne.com.tr
Telefon:+90 312 439 31 29