menu close menu

Akne ve Akne İzi Tedavisinde Kimyasal Peeling

Cilt yüzeyine uygulanan asitlerle, cildin kontrollü bir şekilde soyulması ve uyarılması işlemine kimyasal peeling adı verilir. Bu sayede ciltteki ölü tabaka uzaklaştırılır, cildin kan dolaşımı, hücre üretimi ve kollagen doku canlandırılır. Bu sayede; ince kırışıklıklar, akne ve akne izleri, geniş gözenekler, cilt lekeleri tedavi edilir.


Kimyasal peeling ile cildin epidermis denilen üst tabakası kimyasal bir ajanla soyulur. Bazal membran(epidermisin alt katmani) uyarılarak cildin üst tabakasının yenilenmesi sağlanır. Fotoyaşlanmaya bağlı olan epidermal ve dermal hasarlar belirgin ölçüde azalmaktadır. Ortaya çıkan cilt daha parlak,daha canlı, daha renklidir ve kırışıklıkları azalmıştır.


Akne tedavisinde kullanılan peeling yönteminde uygulanan maddelere başlıca alfa- hydroxy asitler (glikolik asit, laktik asit, pyrüvik asit), beta- hydroxy asit (salisilik asit), Jessner's solüsyonu( %95 ethanol (alkol) içinde resorcinol, salisilik asit ve laktik asit ) örnek verilebilir.


Alfa- hydroxy asitlerin % 5-20 aralarında ve beta- hydroxy asitin (salisilik asit) %2'lik krem, losyon ve jel şeklinde evde uygulamaya yönelik ürünleri mevcuttur. Sivilce tedavisine yardımcı olarak veya peeling tedavisi sonrası bakım amacıyla kullanılır.


Ayrıca yağlı ciltlerde yağ kontrolü ve yağlanmanın getirdiği hafif sivilceleri geçirmek içinde önerilmektedir. Bu ürünler cildi soyarak yeniler , gözeneklerin temiz kalmasını sağlar ve böylece sivilceye engel olur. Beta hydroxy asit (salisilik asit) ayrıca iltihap dindirici özelliğe sahiptir.


Alfa- hydroxy asitlerin % 35-90 ve beta hydroxy asitin (salisilik asit) %20-30 yüksek konsantrasyondaki formülleri ofis uygulamaları şeklinde tedavide kullanılır.


#

Siyah ve beyaz nokta ağırlıklı aknede salisilik asit içeren peeling ürünleri tercih edilirken; kırmızı ve sarı kabarıklıklarda glikolik asit ile beraber, pürivik asit ve laktik asit içeren ürünler kullanılabilir.Doktor kontrolündeki bu uygulamada asit solüsyonu deriye sürülür birkaç dakika beklenir ve daha sonra yıkanarak ciltten uzaklaştırılır. Bu uygulamalar 1-4 hafta aralıklarla yapılır. Hem sivilce tedavisi olarak hem de tedavi sonrası izlerin giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır.


Krem Tedavisi

Krem Tedavisi
#

Tedavi amacıyla verilen kremler sadece sivilcelerin üzerine değil; tüm yüze sürülmelidir.

Devamını Oku

Antibiyotik Tedavisi

Antibiyotik Tedavisi
#

Siyah ve beyaz nokta tedavisinde etkili değildir. Hafif kabarık lezyonlarda kullanılması gerekmez.

Devamını Oku

Hormonal Tedavi

Hormonal Tedavi
#

Özellikle polikistik over sendromu denilen hormonal bozukluk tespit edilmiş kişilerin akne tedavisinde kullanılır.

Devamını Oku

Oral İsotretinoin Tedavisi

Ağır Akne Tedavisi
#

Çok ileri aknede ya da diğer tüm tedavilere yanıt vermeyen akne tedavisinde kullanılır. Bazı yan etkileri vardır.

Devamını Oku

Komedon Ekstraksiyonu

Komedon Tedavisi
#

Siyah ve beyaz nokta ağırlıklı aknesi olanlarda bu noktaların profesyonel olarak temizlenmesidir.

Devamını Oku

Steroid enjeksiyonu

Steroid Enjeksiyonu
#

Özellikle nodul ve kist ağırlıklı aknesi olan kişilerde, bu lezyonların içine steroid enjeksiyonu yapılarak kısa süreli iyileşme sağlanabilir.

Devamını OkuEtiketler : Kimyasal Peeling ile Akne ve Skar Tedavisi
İlgili Yazılar

Akne Nasıl Oluşur?

Aknenin kesin bir nedeni yoktur ancak pek çok faktörün bir araya gelip yarattığı bir durumdur. Sık akne yaşayanların ciltleri genellikle ortalamanın üzerinde yağlıdır. Fazla yağ kolayca gözeneğin içinde tıkanıp sıkışabilir.

Devamını OkuE-Bülten

Uygulamalarımızdan ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için e-posta adresinizi gönderin.


Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular..

--> Devamını Oku

Bize Ulaşın

E-posta:bilgi@akne.com.tr
Telefon:+90 312 439 31 29